Een tandje erbij alstublieft!

De bijeenkomst van 11 december over de verkeersproblemen in het dorp was een matig succes. De belangstelling voor het onderwerp is overweldigend, maar de opkomst was bedroevend laag. Ik vermoed vanwege koopavond, koud weer en de verwachting bij velen dat het allemaal bij veel woorden en weinig daden zal blijven.

Besloten werd dat een aantal ideeën zal worden uitgewerkt in een ‘convenant’, een lijstje van afspraken waarbij de ondertekenaars beloven dat ze zullen meewerken aan oplossingen. Ik ben blij dat in dat kader ook zal worden bekeken of buiten het dorp een parkeerterrein voor de zwaarste categorie vrachtwagens kan worden gerealiseerd. Aanvankelijk dreigde deze maatregel buiten de boot te vallen (‘is vier jaar geleden al eens onderzocht en onmogelijk gebleken’). Maar door tussenkomst van Adviesraad voorzitter Koos van Wissen, die wees op de tijdelijkheid van deze maatregel, is dit idee toch binnenboord gebleven.

Hoe noodzakelijk een dergelijk terrein is, blijkt uit een onderzoek van het bouwkundig ingenieursbureau Ingenicon uit Almere naar de oorzaak van de scheuren in het pand Dr. Van Noortstraat 178. Het bureau concludeert dat ‘de trillingen als gevolg van het zware verkeer op deze slechte weg aantoonbaar schade aan dit pand toebrengen.’ Hoe vlakker het wegdek, hoe minder schade, aldus het bureau. ‘Door alleen het aantal zware transporten te beperken wordt het aantal trillingen weliswaar minder, maar de oorzaak van de schade niet weggenomen.’ Het beperken van de snelheid en het gewicht van de vrachtwagens zou de trillingen minder talrijk en minder hevig maken, maar ook dan zal schade blijven ontstaan, zij het langzamer, aldus de ingenieurs. Met andere woorden: ook al brengen we het vrachtverkeer met meer dan de helft terug, in combinatie met slecht onderhoud van de weg zal het zware vrachtverkeer schade blijven veroorzaken.
Ik kan hieruit niet anders concluderen dan dat we een categorie vrachtwagens zullen moeten benoemen die buiten het dorp moet blijven, willen we tenminste verdere schade voorkomen. We zouden daarmee ook bevrijd worden van een deel van de door vrachtwagens veroorzaakte herrie.

De ingenieurs geven 3 adviezen:
1. de hoeveelheid verkeer beperken;
2. de snelheid van het verkeer beperken;
3. de weg structureel beter onderhouden.

Een groot deel van de aanwezigen bleek van mening dat de eerste twee doelen kunnen worden bereikt via het plaatsen van borden waarop de chauffeurs van vrachtwagens en trekkers, maar ook bestuurders van personenauto´s worden gemaand niet de weg naar Stompwijk te nemen als ze daar niets te zoeken hebben en hun snelheid te matigen. De praktijk leert echter dat borden en afspraken over gedrag (‘convenanten’) een tijdje werken en het daarna weer snel business as usual wordt. Om die reden heeft een aantal bewoners van de Dr. Van Noortstraat inmiddels in een brief aan de burgemeester aangedrongen op een strak handhavingprotocol voor Stompwijk.

Goed nieuws is dat al in de komende weken de 30 km/uurzone zal ingaan. Een mooi begin! Maar een aantal partijen zal in 2009 echt een tandje moeten bijzetten om Stompwijk van zijn verkeersellende te bevrijden.

Jos Teunissen